Кілька слів про бойківські свята

Різдво


Зима у Вигоді особлива – м'яка, повна свіжого повітря та святкувань. Бойківське Різдво – це містерія, заради якої Ви зобов'язані потрапити у цей край малозвіданої природи взимку. До речі, святкування Різдва за Східним стилем дає змогу західним туристам ще раз відсвяткувати цю подію разом з горянами. Різдвяні свята тривають від Свят-Вечора (6 січня) до Водохреща (19 січня). Щороку у цей час ми переносимося на сотні років у минуле: дітлахи мандрують від хати до хати і співають традиційні українські колядки, отримуючи за вшанування Христового народження смачні подарунки або й гроші! Молодь перетворюється у Біблійних персонажів у символічній виставі народження Ісуса - «Вертепі». Двері кожної оселі відчинені перед усіма мандрівниками: заходьте, привітайте господарів традиційним «Христос Рождається!», і станьте учасником різдвяної трапези.

Кожна страва, подана на святу вечерю (а їх повинно бути 12) є особливою. Сакральним центром свят-вечірнього столу є кутя. Це страва з пшениці, маку, горіхів та меду, яку прийнято куштувати з єдиної спільної миски. Практично обов’язковим атрибутом святкового столу також є узвар із сушениць, про які мовилося вище.

Ніна Мергель (тел. +38(097)7115219), власниця готелю «Гостинний двір» організовує театралізовані святкування Різдвяних свят, Івана Купала та бойківських вечорниць у приміщенні свого ресторану-колиби в с. Шевченкове.

Календар місцевих храмових свят

Ми рекомендуємо дізнатися у місцевих мешканців, чи відзначається під час вашого перебування якесь церковне свято, і обов’язково взяти участь в урочистостях. Кожен населений пункт також має власне свято – храмове, яке передбачає урочисте богослужіння, що відправляється священниками з усіх довколишніх сіл, а місцеві мешканці одягають розкішні вишиванки. Пропонуємо календарик храмових свят Вигоди та довколишніх сіл:

Вигода
21 вересня – Різдво Пречистої Діви Марії
21 листопада – Собор Архистратига Михаїла


Пациків
28 серпня - Успіння Пресвятої Богородиці
8 листопада- Святого великомученика Димитрія Солунського

 

Старий Мізунь
12 липня - Святих апостолів Петра й Павла
27 вересня – Воздвиження Чесного Хреста

Вигодські фестини

Еко-фестиваль Лолин


Еко-фестиваль «Лолин» вперше відбувся 20-27 червня 2015 року в селі Лолин Долинського району. Фестиваль планується зробити традиційним. В рамках фестивалю започатковано «екоуніверситет», у якому провідні викладачі з Європи під відкритим небом читають лекції на теми здорового способу життя, здорового харчування, охорони природи і т. д. Учасники фестивалю можуть взяти участь у будівництві екобудинку з підручних матеріалів: дерева, глини, соломи тощо. Поруч з будинком створюються теплі грядки за правилами пермакультури. Свято також поєднується із традиційними купальськими розвагами (пошуком цвіту папороті, стрибками через вогнища), святкуванням справжнього бойківського весілля, приготуванням їжі з місцевих натуральних продуктів на сонячних пічках, які нагріваються від енергії сонця; збір корисних гірських трав і посадка дерев. Учасники можуть обрати для себе найрізноманітніші еко-майстер-класи.

 

Фестиваль патріотичної пісні «Яворина»

Щороку під назвою Яворина, 19–20 липня (в першу неділю після свята Петра й Павла), в урочищі Розтока поблизу села Липа Долинського району Івано-Франківської області відбувається традиційна патріотична акція вшанування пам'яті героїв старшинської школи «Олені» Української повстанської армії та провідника ОУН Карпатського краю Ярослава Мельника (Роберта). Фестиваль названо на честь однойменної гори, де була криївка легендарного загону Ярослава Мельника – бункер Роберта.