Спостереження за дикою природою

Лісові угіддя Вигодського державного лісового господарства являють собою єдину велику та унікальну екосистему. В той же час, кожне з лісництв лісгоспу має власні практики ведення сталого лісівництва для збереження місцевого біорізноманіття, які можуть зацікавити як професійних біологів-дослідників, так і всіх інших відвідувачів, любителів природи. Ліси Вигоди контролюються дванадцятьма лісництвами. У кожному лісництві є можливості для спостереження за рослинним та тваринним світом.

Квіти та дерева

Високогір’я, ліси та луки гірської Долинщини не просто вражають красою та багатством видів. Це ареали зростання понад 28 видів тварин та 23 видів рослин, що є охоронюваними – занесеними до Червоної книги України.

 

Дерева, що становлять основу економіки регіону, водночас, є оселею для сотень цікавих комах та птахів. Цей регіон має ділянки добре збережених пралісів та відносно зрілі відтворені ліси, які готові вам відкрити свої таємниці. Спостерігати за симбіозом дерев, кущів, трав з комахами, птахами, плазунами, земноводними, ссавцями можна скрізь.

 

Ми запрошуємо Вас відвідати з пізнавальною метою та просто для естетичної насолоди урочище Осій, болота Лисак та Ширковець, гори Лиса та Люта, або ж старий парк у самому центрі селища Вигода.

 

Крихітні господарі лісу

Карпатські ліси та галявини населяють тисячі видів різноманітних комах. Закони їхнього існування відображають бездоганний природний баланс: комахи-шкідники заважать лісові рости, руйнуючи деревину та зелені пагони, а комахи-рятівники разом із птахами знищують ворогів лісу і так триває мільйонами років.


Скажімо, у лісі, де мешкають руді мурахи, не буде спалахів масового розмноження шкідливих п’ядунів та совок. А там, де багато ос, медведки будуть знищені ще не стадії личинок.


Комашиний всесвіт Карпат дуже багатий. Довгоносики, листоїди, жужелиці, короїди, метелики, бабки, мурахи, коники, бджоли, джмелі, оси, жуки-олені. Із кожним деревом пов’язане життя окремої групи комах. Так, з одним лише дубом зв’язане існування понад 300 видів маленьких господарів лісу!

 

Суспільні комахи

Як відомо, суспільні, соціальні, гуртосімейні комахи – це ті, що живуть, немов люди, великими громадами та розподіляють між собою відповідальність і обов’язки перед родом. Представники родин суспільних комах – бджіл, ос, мурах, джмелів, що водяться в Карпатських лісах – є генетичними близнятами, тому мають сильно розвинений соціальний інстинкт. На відміну від решти комах, потреба цих суспільних істот у спілкуванні – є основою життя.


Що може бути цікавішим, як спостерігати за танцем бджоли, яким вона повідомляє точне розташування медоносних квітів, які її щойно щедро обдарували нектаром? Не менш таємничим є запитання, що хвилює або колись хвилювало майже кожну дитину на світі: Як влаштований мурашник всередині? Яким життям живе бджолиний вулик? Яку роль відіграють усім неприємні хижі оси у збереженні біорізноманіття?


Знайомитись з ними наживо радимо у весняно-літній сезон, коли саме триває медозбір та активно кипить життя мурашника.

 

Птахи

Понад третину території Долинщини займають ліси, у яких мешкають десятки видів лісових птахів. Завдяки великій кількості хвойних дерев тут селяться передовсім птахи, які живляться насіннями та горіхами хвойних та різними ягодами, як от сойка, шишкар ялинковий, глухар, тетерев, зяблик, ремез, повзик звичайний. Один з найбільших гірських птахів глухар (занесений до Червоної книги) взимку харчується хвоєю сосни та бруньками модрини. Мешкає тут ще один важковаговик любитель бруньок модрини – глухар.


Ліс годує своїх крилатих мешканців ще й різними комахами та їх личинками, а птахи, натомість, допомагають лісу, знищуючи його шкідників. Синиця, соловейко східний, щиглик, ремез, повзик, дятел звичайний, вільшанка, дрізд – найкращі санітари гірського лісу. Вздовж річок ви зустрінете зовсім не типову для Карпат сіру чаплю, яка полює на риб та земноводних.


Найцікавіший екземпляр для мандрівника – горіхівка, екзотична гостя з Півночі Росії, яку привабили насадження кедрової сосни, якими багатий цей регіон Карпат. Загалом у Карпатах орнітологи нараховують 281 вид птахів – це майже 80% орнітофауни України. Більша частина птахів гніздиться (127 видів), 60 живуть осіло, 48 – перелітні, 38 залітні та 8 видів – зимуючі.

 

Про що говорять сліди тварин

Завдяки малій заселеності Долинської частини Карпат тут можна побачити більше диких тварин, ніж у інших частинах гір. Одними з таких екзотів сьогодні є дикий кіт та рись – ці лісові кішки опинились під загрозою зникнення і мешкають на обмежених територіях.


У гірських лісах та на рівнинах можна зустріти зайця-русака, крота, лисицю, вовка, ведмедя, дикого кабана, козулю, оленя благородного, білку, ласку. Із земноводних зустрічаються саламандри, тритони, вужі, гадюки, мідянки та жаби. У лісах Долинщини, на відміну від інших Карпатських лісів, можна побачити борсука.


За даними Вигодського лісового господарства у 2013 році у районі мешкало: оленів благородних – 222, козуль – 231, кабанів – 176, зайців – 331, ведмедів – 21, вовків – 7, лисиці рудої – 59 голів.