Контакти

вул. Данила Галицького, 66
селище Вигода, Долинський район
Івано-Франківська область
тел. +38 066 808 32 22
e-mail: info@vyhoda.com.ua
GPS 48°55’50.8″N 23°54’26.8″E

 

 

 

ГОДИНИ РОБОТИ

середа-субота з 9:00 до 18:00
неділя з 9:00 до 17:00
обідня перерва з 12:00 до 13:00

понеділок-вівторок вихідний

 


Про Центр


Найстаріша  вузькоколійна  залізниця  України  у  мальовничому  осередку  Карпат,  Західних Горганах,  сама по  собі є  унікальним  приводом, щоб відвідати Вигоду та місцевість   навколо,  пізнати  місцеву  природу та культуру й насолодитися  активним  відпочинком. А для того, щоб оптимально  спланувати свою Карпатську подорож,  пірнути  у  до цього часу  незвідані   факти про Карпати та історію місцевості,  тісно  пов’язаною  з деревообробним промислом та вузькоколійною залізницею,   – завітайте в одну з найпривабливіших будівель   Вигоди у  самому її центрі –   Центр спадщини Вигодської вузькоколійки.
Історична  будівля  Центру спадщини  має  прямий  стосунок до  Вигодської   вузькоколійної  залізниці.  Збудована у 1855 році вона,  після сільської  церкви, є найстарішою  будівлею у  селищі, що слугувала   резиденцією Леопольду  Попперу  фон Подграгі –  засновнику  вузькоколійки.  Це  був  забутий архітектурний об’єкт,  який   донедавна  знаходився  у критичному стані. Під час  радянської  епохи  будинок  був   трансформований у сільський клуб. Ця  трансформація зашкодила  будівлі,   половина  якої  останні  30  років  просто  пустувала.


Інша половина і зараз належить сільській бібліотеці.   Лише у 2008 році дві кімнати були впорядковані та надані місцевому відділку міліції. Проте приміщення і далі використовувалося мало,  та до 2013 року  прийшло  в повний занепад.


Будівля  була реконструйована і перетворена для відвідувачів у сучасний інтерпретаційний візит-центр Туристичною Асоціацією Івано-Франківщини   у партнерстві з Вигодською селищною радою та Івано-Франківською облдержадміністрацією в рамках проекту ЄС «Карпатські вузькоколійки».


Тут гостям насамперед пропонують переглянути інтерактивну експозицію, що розповідає про місцеву природу та зокрема лісову екосистему Карпат, місцеву історію – розвиток лісової та деревообробної промисловості довкола Вигоди,   виникнення Вигодської вузькоколійки,  етнографію,  народні  ремесла тощо.


Центр  також  поінформує  вас про  місцеві атракції,   допоможе забронювати житло,  придбати мапи, іншу інтерпретаційну літературу,  чи орендувати спорядження для активного туризму.   На разі,  тут можна  скористатися базовими  комплектами  для  спостереження  за природою – біноклями,  лупами,  а також  дослідити  біологічні  особливості  рослин  чи  тварин  на клітинному чи макро-рівні під  мікроскопами. При центрі також діє природнича школа для юних відвідувачів.


І нарешті,  в цьому універсальному місці,  вірніше,  у крамниці центру,  ви зможете задовольнити свою потребу в Карпатських сувенірах,  путівниках та краєзнавчих книжках.

На сьогодні  в  українських  Карпатах  немає місця,  схожого на Центр спадщини  Вигодської  вузькоколійки.  Навряд чи  знайдеться  музей чи  візит-центр з таким  різноманіттям   інтерпретаційних  засобів  місцевої  природи та  етнографії.  До прикладу,  реалістичний паротяг,  на якому можна   майже по-справжньому  проїхатися   давнім  маршрутом   Вигодської вузькоколійки,  чи багатомовні фільми,  присвячені  темам   дерева від  деревообробки до традиційних ремесел або ж  ‒ історії вузькоколійки  від  витоків   до сьогодення.


Центр спадщини Вигодської вузькоколійки працює шість днів на тиждень .   Центр знаходиться безпосередньо на автодорозі Р-21, неподалік стартує Карпатський трамвай, поруч з його зупинкою розташований майданчик для припарковування автомобілів та автобусів.

Інтерактивна експозиція Центру спадщини
 • Лісова екосистема. Все про дерево

  963 Центр Спадщини Вигодської Вузькоколійки
  Визначення віку дерева.  Це зовсім не складно, не потрібно мати ніяких додаткових засобів, просто підрахуйте вік дерева за допомогою річних кілець. На стенді ви знайдете всі необхідні підказки.  А ще дізнаєтеся,  як можна підрахувати вік дерева за допомогою  спеціального  приладу – бурава Пресслера. Цей бур дозволяє  взяти зразок  деревини  від кори дерева до його  серцевини  і точно підрахувати річні кільця.Будова дерева. Цікаво як дерево дихає? Як живиться? Як розмножується? Якщо так, то запрошуємо на пізнавальний, але зовсім нескладний урок ботаніки. Велике  зображення дерева з таємними  комірками, які  відкриваються, розповість про це та ще  багато  цікавого  з  життя дерева. Інфографіка на сусідньомустенді детально розповість про  роль дерева в природі та житті людини.Стенд-колона «Дерево». Граючись дізнайтеся, як виглядає, наприклад,листя, кора, та плід  вільхи.  
 • Лісова екосистема. У світі тварин

  911 Центр Спадщини Вигодської Вузькоколійки
  Будова лісовоїекосистеми та харчовийланцюг. У грі завжди цікавіше дізнаватись про щось нове. Обов’язково зіграйте в «Харчову піраміду» та «Харчовий ланцюг» і таким чином дізнайтеся, чому і для чого в лісі живе стільки різних істот – тварин, птахів, комах, та який між ними зв’язок.Мешканці та шкідники дерева. На колоні, що  відтворює справжній  стовбур дерева ви побачите маленьких та спритних  комашок, жучків та метеликів – мешканців Карпатських дерев. Надто дрібні істоти? Щоб розглянути їх скористайся лупою, а далі довідайся більше про їхню роль у стосунках з деревом.Звірі.  Сусідня колона пропонує  нову  гру - оберіть  тварину  та  знайдіть  її сліди та меню на вечерю. Якщо зробити все правильно з’явиться світловий сигнал. Поки пазли складатимуться, можете  дізнатись на дотик, яку шубку носять лісові тварини. Мурашник. Цей стенд з детальним описом мурашника в розрізі сам по собі уже є неймовірно пізнавальним. Проте у нас – це лише підказка до гри. Порухайте горизонтальною дошкою зі спеціальними ходами, якими мурашка веде погодувати  свою «худібку» (тлю) , а потім погріє  її в сонячній  камері. Словом, дізнайтеся, як ці маленькі  господарі  лісу облаштували  свій  побут.
 • Лісова екосистема. Казкове болото

  822 Центр Спадщини Вигодської Вузькоколійки
  Зверніть увагу на велике зображення  пам’ятки природи, що притаманне лише цій місцевості і взагалі не характерне Карпатам – болота Ширковець. Це унікальне місце наче вирване з контексту звичних Карпатських ландшафтів і є осередком життя декількох десятків ендемічних  болотяних рослин. Комірки-шухлядки ховають зразки рослин Ширковця, які можна не тільки побачити, але й відчути на запах. Цей стенд не лише захопить Вас, а й по-справжньому підготує до пізнавальної мандрівки на Ширковець.
 • Екологічна поведінка. Стосунки людини і природи

  1189 Центр Спадщини Вигодської Вузькоколійки
  Сміття, яке люди необачно залишають після себе в осередках природи насправді є побутовими відходами. Різні види цих відходів по-різному розкладаються і ступінь їхньої небезпеки для лісу також є різним. Це коротко і цікаво описано на спеціальному стенді. Потренуватися правильно сортувати та утилізувати відходи, щоб зробити їх мінімально шкідливими для природи, також допоможе гра.