Актуально

Магія купальського вінка від Центру спадщини

6 липня у селищі Вигода відбувся фестиваль до дня Івана Купала. 

 

Івана Купала — традиційне українське свято, яке відзначали вночі перед Івановим днем. Традиція святкування полягає в магічному очищенні душі з допомогою вогню і води. Святкування відбувається неподалік водойм, вода в цей час наділена чарами. Обов’язковий атрибут – вогнище, через яке стрибають дівчата і хлопці, в парі або по одинці. І ще один атрибут свята – дівочі вінки. Плетуть їх із польових та лісових квітів, прикріпляють до них свічку та спускають на воду. Доки вінок пливе, дівчата співають пісні. Хлопці намагаються зловити вінки дівчат. Пара заздалегідь домовляється про те, яким буде вінок. Кожна дівчина плете його так, щоб можна було впізнати: вплітає яскраву свічку, або велику квітку. Якщо хлопцю вдається зловити вінок коханої, діставшись до нього вплав чи на човні, це вважається доброю прикметою для їх подальшої спільної долі. На Бойківщині існує звичай вплітати у вінки квіти чебрецю. Після свята їх засушують і тримають у хаті цілий рік. Коли худоба хворіє то її напувають настоєм із зілля. Існує також повір’я, що у ніч на Купала цвіте папороть, а рано-вранці – вмивається сонце.


Фестиваль відбувався на місцевому пляжі, за крок від Центру Спадщини. Одним із найцікавіших дійств фестивалю став майстер-клас з плетіння вінків, який був організований та проведений колективом Центру.


Мистецтво плести вінок — ціла наука, яку сьогодні майже забули. А раніше вона передавалася з покоління в покоління. Важливо було знати, як і коли збирати квіти, як вплітати і зберегти, яке зілля з яким поєднувати. Обряд вінкоплетин обов’язково супроводжувався піснями та приказками. Малечі вінки плели старші сестри та матері. Купальські вінки – це магічні вінки, ними ворожили на кохання, бажали собі світлої долі. Професійний флорист Наталія Мороз, запрошена спеціально для майстер-класу, навчав всіх бажаючих створити свої унікальні вінки. Поділимось з вами деякими секретами, які привнесуть трішки купальської магії і у ваш вінок:

 

У вінку може бути до 12 різних квіток, кожна з яких має свій символ. Мак вважається не тільки квіткою мрій, але й символом родючості, краси та молодості; ромашка — символом кохання, ніжності та вірності; соняшник — відданості й вірності; волошки у віночку — символ людяності; ружа, мальва і півонія — символи віри, надії, любові; м’ята — оберег дитини та її здоров’я; материнка — символ материнської любові; лілея — дівочі чари, чистота, цнота, див’ясил — корінь дев’яти сил, який зміцнює та повертає здоров’я; безсмертник — символ здоров’я, загоює виразки, і рани; калина — краса та дівоча врода; хміль — гнучкість і розум; польовий дзвіночок — вдячність.

 

Щоб посилити захисну силу вінка поміж квітів необхідно вплітати зілля та листя: полин — «траву над травами», буркун зілля — символ вірності, що може з’єднувати розлучене подружжя; листя дуба — символ сили, барвінок — символ життя та безсмертя душі людської, оберіг від злих, зілля кохання та дівочої краси, чистого шлюбу. Кожна пелюстка має певне значення: перша — краса, друга — ніжність, третя — незабутність, четверта — злагода, п’ята — вірність.

 


Шалений ажіотаж, серед бажаючих – діти та дорослі, жінки та чоловіки – всі хотіли спробувати свої сили у обряді вінкоплетіння. Атмосфера захоплення наповнювала фестивальний майстер-клас.

 

Особливу подяку хочемо висловити дітям-волонтерам, які дуже допомогли в організації дійства, а також місцевим підприємцям.

 

Коментарі  

# Центр Спадщини Вигодської Вузькоколійки 25.11.2016, 13:43
Спасибі вам за таку важливу інформацію
# Центр Спадщини Вигодської Вузькоколійки 25.11.2016, 14:09
Немає за що
Анонси