Лісова екосистема. Все про дерево

Визначення віку дерева.  Це зовсім не складно, не потрібно мати ніяких додаткових засобів, просто підрахуйте вік дерева за допомогою річних кілець. На стенді ви знайдете всі необхідні підказки.  А ще дізнаєтеся,  як можна підрахувати вік дерева за допомогою  спеціального  приладу – бурава Пресслера. Цей бур дозволяє  взяти зразок  деревини  від кори дерева до його  серцевини  і точно підрахувати річні кільця.

Будова дерева. Цікаво як дерево дихає? Як живиться? Як розмножується? Якщо так, то запрошуємо на пізнавальний, але зовсім нескладний урок ботаніки. Велике  зображення дерева з таємними  комірками, які  відкриваються, розповість про це та ще  багато  цікавого  з  життя дерева. Інфографіка на сусідньомустенді детально розповість про  роль дерева в природі та житті людини.

Стенд-колона «Дерево». Граючись дізнайтеся, як виглядає, наприклад,листя, кора, та плід  вільхи.

 

Лісова екосистема. У світі тварин

Будова лісовоїекосистеми та харчовийланцюг. У грі завжди цікавіше дізнаватись про щось нове. Обов’язково зіграйте в «Харчову піраміду» та «Харчовий ланцюг» і таким чином дізнайтеся, чому і для чого в лісі живе стільки різних істот – тварин, птахів, комах, та який між ними зв’язок.

Мешканці та шкідники дерева. На колоні, що  відтворює справжній  стовбур дерева ви побачите маленьких та спритних  комашок, жучків та метеликів – мешканців Карпатських дерев. Надто дрібні істоти? Щоб розглянути їх скористайся лупою, а далі довідайся більше про їхню роль у стосунках з деревом.

Звірі.  Сусідня колона пропонує  нову  гру - оберіть  тварину  та  знайдіть  її сліди та меню на вечерю. Якщо зробити все правильно з’явиться світловий сигнал. Поки пазли складатимуться, можете  дізнатись на дотик, яку шубку носять лісові тварини.

Мурашник. Цей стенд з детальним описом мурашника в розрізі сам по собі уже є неймовірно пізнавальним. Проте у нас – це лише підказка до гри. Порухайте горизонтальною дошкою зі спеціальними ходами, якими мурашка веде погодувати  свою «худібку» (тлю) , а потім погріє  її в сонячній  камері. Словом, дізнайтеся, як ці маленькі  господарі  лісу облаштували  свій  побут.

Лісова екосистема. Казкове болото

Зверніть увагу на велике зображення  пам’ятки природи, що притаманне лише цій місцевості і взагалі не характерне Карпатам – болота Ширковець. Це унікальне місце наче вирване з контексту звичних Карпатських ландшафтів і є осередком життя декількох десятків ендемічних  болотяних рослин. Комірки-шухлядки ховають зразки рослин Ширковця, які можна не тільки побачити, але й відчути на запах. Цей стенд не лише захопить Вас, а й по-справжньому підготує до пізнавальної мандрівки на Ширковець.

Екологічна поведінка. Стосунки людини і природи

Сміття, яке люди необачно залишають після себе в осередках природи насправді є побутовими відходами. Різні види цих відходів по-різному розкладаються і ступінь їхньої небезпеки для лісу також є різним. Це коротко і цікаво описано на спеціальному стенді. Потренуватися правильно сортувати та утилізувати відходи, щоб зробити їх мінімально шкідливими для природи, також допоможе гра.

 

 

Лісозаготівля та обробка деревини. Лісові промисли

Фільми про деревні ремесла. У Карпатах з найдавніших часів різні породи деревини були основним матеріалом у традиційному господарюванні та народному мистецтві. Техніка обробки дерева досить різноманітна: видовбування, вирізування, виточування, розпис, випалювання, інкрустація, інтарсія тощо. На виставковому моніторі можна подивитись декілька фільмів про процес виготовлення з дерева сопілки, гонти (дерев’яної покрівлі), кухля та тарілки. Фільми демонструються українською, англійською, польською, німецькою та російською мовами.

 

Старовинні деревообробні інструменти. Зразки оригінальних деревообробних інструментів, які використовували місцеві мешканці в кінці 19 - на початку 20 століть можна роздивитись на окремому стенді. Столярний верстат, киянка, колівора (коловорот), молоток, кутник дерев’яний, шпунтгобель, фельцгебель, кроснева пилка для дерева та інші інструменти – основа для традиційного теслярства, різьбярства, виготовлення посуду, домашнього реманенту.

 

Модель старовинного бойківського поселення. Як виглядала традиційна бойківська сакральна дерев’яна будівля видно на прикладі макету (точної копії) каплиці святого Іоанна Хрестителя села Синьовидного Нижнього Сколівського району Львівської області. Архітектура місцевих дерев’яних церков відображає зв’язок між Богом, деревом і людьми, який тісно вплівся в буття місцевих людей і досі є його важливою частиною.

 

Фільм про сучасну лісозаготівлю та обробку дерева. Процес сучасної лісозаготівлі та обробки деревини можна побачити на прикладі одного з найбільших деревообробних підприємств Долинського району – ТОВ «Уніплит» – лідера деревообробної галузі України в сегменті виробництва ДВП, фарбованої ДВПО і новітньої 3D ДВПО, фанери і пиломатеріалів. Цей фільм також доступний у п’яти мовних версіях.

Транспортування деревини

Усе життя місцевих мешканців бойків крутилося довкола лісу, який дарував щоденну поживу – гриби, ягоди, дичину, слугував матеріалом для будівництва хат, меблів, сільськогосподарських інструментів та предметів побуту, а також був основним товаром на продаж.

 

Лісовому господарству бойків навчили австріяки, які принесли у край перші пили, запровадили планові рубки і навчили садити ліс.

 

Свого часу вузькоколійка, збудована австрійським бароном, змінила життя місцевих громад, яке тепер стало ще більш залежним від лісу. Ця частина експозиції продемонструє промислову та побутову сторону дерева і поведе вас шляхами його транспортування.

 

Проїдьтесь в старовинному паротязі маршрутом Карпатського трамвайчика не виходячи із Центру. Ви віртуально побуваєте на маршруті, яким транспортується дерево з Вигодських лісів вже понад 150 років.

Річкова екосистема. Багатство рік

Ця частина експозиції просто заманює вас до чи не найчистіших у Європі Карпатських рік, на берегах яких розкинулась Вигода.

Розвиваюча гра «Склади рибу» - це куби, які легко рухаються та мають по-різному розмальовані грані. Це  частини різних видів риб, що складаються в одне ціле. Гра особливо захоплює малих дітей.

Виявляється, луска риби – не менш інформативна для вивчення її віку, ніж стовбур дерева. На дрібненькій перламутровій лусочці з кожним місяцем та роком генеруються колечка. Кількість цих кілець і відтворює вік риби. Подивіться но під лупою, як лусочки риб у місцевих гірських ріках різняться між собою і як легко можна підрахувати, скільки часу ця рибина прожила.

Дізнайтеся більше про рідкісних для України харіуса, струмкову форель, марену і т.д. Всі ці екзотичні екземпляри – водяться у місцевих ріках Свіча та Мізунка.