Що варто пам’ятати, подорожуючи екологічними стежками

На території природоохоронних (заповідних) об’єктів забороняється:

1. Відхилення від визначеного маршруту.
В густих лісах можна дуже швидко залишитись не почутим, голос втрачає свою силу, тому не варто спокушатись скоротити шлях чи помилуватись краєвидом відійшовши від визначеного маршруту. Сподіваючись, що легко вийдеш до своїх – можна зійти на манівці, особливо, коли на шляху немає маркування.

2. Пошкодження об’єктів природи.
Найбільше зацікавлюють відвідувачів на маршрутах екологічних стежок на висоті понад 1200 – 1400 м гілочки альпійської сосни, їх дуже важко відламати, деревина еластична і дуже клейка, ламаючи можна лише спотворити деревце. Тому не намагайтеся зірвати гілку альпійської сосни напам’ять. Для розпалювання слід використовувати сухостій, живі дерева будуть лише намарно знищені – все одно не горітимуть – лише створять багато диму.

3. Розведення вогнищ в не відведених для цього місцях, паління при проходженні через лісові масиви.
Недопалки – найбільш розповсюджений вид сміття серед первозданної карпатської місцевості, що жодним чином не милують око ні відвідувача, ні, очевидно, лісових господарів – представників тваринного світу. Щодо багать слід пам’ятати: рослинний покрив на випаленому багаттям місці відновлюється не швидше, ніж за 7 років. Розпалюйте багаття обережно та спалюйте гілля до білого попелу. Проконтролюйте, щоб воно повністю погасло.

4. Рубка і пошкодження дерев, кущів, зривання квітів, збір лікарських трав.
Рослинний світ заповідних територій – недоторканий. Щодо квітів та лікарських трав варто зазначити, що в Карпатах немає нелікарських рослин. А чудодійні рослини майже всі занесені до Червоної книги. Звернемо увагу, що несанкціонована заготівля арніки гірської чи рожевої родіоли (друга назва «карпатський женьшень») прирівнюються до браконьєрства. Застерігайте дітей і не рвіть самі квітів.

5. Руйнування гнізд, нір.
Часто діти, бігаючи гірськими стежками, збирають десь у кущиках мініатюрні гніздечка, підбирають барвисті яйця. Поясніть дітям, що випадково у кущах та й навіть поблизу стежок у лісі лежати нічого не може. Якщо вони там знайшли неушкоджені витвори природи, значить їх хтось там відклав у своє гніздо – птах, змія, ящірка...

6. Полювання на тварин, перебування з вогнепальною зброєю.
Не лише зброя несе реальну небезпеку мешканцям лісу. Навіть войовничі ігри без пострілів (на кшталт пейнт-болу) можуть завдати непоправної шкоди екосистемі через зайвий шум, не кажучи вже про шкоду від вогнепальної зброї.

7. Відлов риби будь-якими способами.
Риболовлею можна займатися, лише отримавши спеціальний дозвіл і у спеціально відведених місцях. Стихійна риболовля не дозволяється. Проте у місцевому форельному господарстві можна придбати відбірну форель за помірну ціну.

8. Засмічення території, шум.
Слід пам’ятати, що транспорт та звукопідсилюючі аудіо пристрої створюють значне шумове забруднення, Воно пригнічує життєдіяльність рослин і тварин, а для дрібних тварин є смертельним. Неприпустимо використовувати аудіоапаратуру потужністю понад 80 ват.

9. Обписування каміння та дерев.
На жаль, порізи на корі дерев та написи витесані на старовинних каменях (пам’ятках природи, якими є, наприклад, Скелі Довбуша у Бубнищі), увіковічують імена вандалів, роки та місяці, коли вони були зроблені, і таким чином є пам’ятниками людському безкультур’ю. Шрами на древах тримаються більш, ніж десять років. На сакральних каменях доісторичного походження механічні спотворення тримаються значно довше, або й не зникають ніколи.

 

На маршрутах екологічної стежки є бажаним:

1. Проводити спостереження за явищами природи.
Ці спостереження проливають світло на те, як планували своє тихе життя наші предки-горяни у відповідності до календаря погоди, як вони виховували в собі терпіння та, водночас, відчували вдячність від кожного сонячного дня у прекрасних та суворих горах.

2. Попереджати будь-який негативний вплив на навколишнє середовище, проводити екологічні акції з метою збереження біологічного різноманіття.
Первинна утилізація, сортування та знесення сміття з гірських вершин – це найменше, але водночас найбільше з того, що ми можемо зробити для збереження чистоти карпатських ландшафтів. Екологічна та безпечна поведінка в горах – ще один спосіб попередження забруднення лісів.

 

3. Своєчасно сповіщати адміністрацію природно-заповідних територій, відповідні державні органи про порушення природоохоронного режиму.
Оперативно надана інформація про небезпеку для охоронюваних об’єктів природи дозволить зберегти ці об’єкти для наших сучасників та нащадків – будь ласка, не будьте байдужим до випадків неналежного використання природних об’єктів, до реальних та можливих загроз для них. При можливості, зафіксуйте виявлені порушення на фото чи відеокамеру.

4. Фотографувати об’єкти природи, робити малюнки.
Відтворені на світлинах та малюнках красоти карпатської природи популяризуватимуть цей край як місце туризму. Продемонструйте свої доробки знайомим та рідним, викладіть їх в Інтернет – хай вони надихнуть інших пройти цими ж стежками.