Велосипедом

 


Територія Вигоди та довколишніх сіл добре підходить для подорожей велосипедом. На шляху є декілька продуктових крамниць, де ви зможете купити продуктів на дорогу. Питної джерельної води вдосталь у лісах, які стануть частиною ваших мандрівок. На сьогодні велостежки Вигоди ще немарковані. Тому пропонуємо здійснювати подорожі велосипедом за радіальним принципом (виїздіть з точки старту і повертайтеся назад тим же шляхом). Пропонуємо Вам вирушити місцями, які свого часу давали натхнення до творчості вже згаданому Іванові Франку (маршрут пролягає через Вигоду-Шевченкове-Лолин та завершується у Вигоді). Не менш захоплюючим буде знайомство з релігійними та історичними пам’ятками, що починається і закінчується у Вигоді та проходить через історичне село Пациків. Один з маршрутів є дуже популярним серед туристів, бо частково відтворює шлях Карпатського трамваю, але при цьому, дозволяє відвідати бажані місця огляду, де трамвайчик, на жаль, не зупиняється. Це маршрут Вигода – Старий Мізунь – Новий Мізунь – урочище Дубовий кут –Вигода.

 

Маршрут "Знайомство з релігійними пам’ятками"


Вигода – старовинний Польський цвинтар - могила Січових стрільців – старовинна церква с.Пациків – Вигода
Довжина маршруту – 7,5 км
Перепад висот – 356 м


Початкова точка маршруту – Центр Спадщини Вигодської вузькоколійки. Рухаємося центральною дорогою в напрямку міста Долина і через 600 м повертаємо праворуч на вулицю Сагайдачного (колишня Гірська), яка петляючи поміж садибами, поступово здіймається догори. Незабаром асфальт переходить в ґрунтову дорогу – на першому ж повороті ми повертаємо ліворуч. Через 50 м доїжджаємо до покинутого старовинного польського цвинтаря зі склепами та цікавими надгробними плитами.

Піші мандрівки в гори

Багато хто з мандрівників порівнює літні краєвиди Західних Горган – частини Українських Карпат, що пролягають також і Долинським районом, – з соковитими та екзотичними пейзажами Нової Зеландії. Вирушіть у гірський похід – та переконайтеся самі, що таке порівняння має сенс. Помилуйтеся особливими Горганськими вершинами з розсипищами каміння, що є наслідком виверження доісторичних вулканів ще на етапі формування сучасних материків та океанів. Бентежать уже самі прадавні бойківські назви гір – Гогран Ілемський, Гургулат, Плеша, Хом, Кичера, Аршиця …

 

В лісових масивах Вигодського лісового господарства прокладено 6 туристичних маршрутів, 4 з них із села Мислівка – на г. Горган-Ілемський (Аршиця), на г. Гургулат, на г. Яйко-Ілемське та до озера Синевир. До цього гірського озера прокладено маршрут також із села Вишків. Долинським районом пролягає фрагмент Східнокарпатського туристичного шляху, що зараз активно відновлюється.

 

Пропонуємо Вам два маршрути, що простягаються недалеко від Вигоди, легких за складністю (підійдуть і дітям, і активним туристам похилого віку), дуже цікавих і мальовничих. Старт пішої частини маршрутів розпочинається від старого автомобільного моста у с. Новий Мізунь. До цього місця варто добратися автотранспортом. Далі, залишивши машину – вирушити на гірську прогулянку.

На гору Лису

Вигода - Новий Мізунь – гора Лиса – Вигода
Немаркований
Довжина пішохідної частини маршруту у дві сторони –12 км
Перепад висот – 672 м


Стартуйте від розвилки за металевим автомобільним мостом в с. Новий Мізунь. За розвилкою угору – русло ріки Мізунки. Обираємо шлях в лівий бік - на гору Лису. Зверніть увагу, що поблизу мосту, за 300 м від вузькоколійки б’є джерело мінеральної води «Горянка».


Прямо по дорозі - будівля санаторію «Джерело Прикарпаття», що зараз не функціонує. За радянських часів саме тут лікували місцевими мінеральними водами. Коло сільської церкви натрапляємо на розвилку –тримаємося дороги вліво – на гору Лиса. Через 300 м – знову розвилка: до гори Лисої беремо вправо. Дорога здіймається вгору та далі йде вузьким хребтом в південно-західному напрямку, за витоками потічка – поступово повертає на захід, далі – на південь. Здолавши крутий підйом, опиняємося на горі Ступа (1060 м). Рухаємося хребтом і безлісим плаєм на південний схід до вершини гори Лиса. Справа – долина потоку Лисинця, зліва – потоку Дядич.

На гору Люта

Вигода – Новий Мізунь – болото Ширковець – гора Люта
Немаркований
Довжина пішохідної частини маршруту – 16 км
Перепад висот – 663 м


Не доїжджаючи до моста, зупиняємося біля ґрунтової дороги на болото Ширковець. Машину залишаємо на центральній дорозі села Новий Мізунь, що межує з болотом. Початкова точка пішохідного маршруту знаходиться поблизу болота. Обережно ступаємо. Для більш тривалого походу у глибину болота необхідно перевзутися у водонепроникне взуття. Навіть якщо ви стрибатимете з горбика на горбик, обминаючи калюжі води – ви ризикуєте замочити ноги.

 

Повертаємось на центральну дорогу і рухаємось вглиб села. Через 1 км натрапляємо на старий металевий міст через річку Мізунку.

Що варто пам’ятати, подорожуючи екологічними стежками

На території природоохоронних (заповідних) об’єктів забороняється:

1. Відхилення від визначеного маршруту.
В густих лісах можна дуже швидко залишитись не почутим, голос втрачає свою силу, тому не варто спокушатись скоротити шлях чи помилуватись краєвидом відійшовши від визначеного маршруту. Сподіваючись, що легко вийдеш до своїх – можна зійти на манівці, особливо, коли на шляху немає маркування.

2. Пошкодження об’єктів природи.
Найбільше зацікавлюють відвідувачів на маршрутах екологічних стежок на висоті понад 1200 – 1400 м гілочки альпійської сосни, їх дуже важко відламати, деревина еластична і дуже клейка, ламаючи можна лише спотворити деревце. Тому не намагайтеся зірвати гілку альпійської сосни напам’ять. Для розпалювання слід використовувати сухостій, живі дерева будуть лише намарно знищені – все одно не горітимуть – лише створять багато диму.


3. Розведення вогнищ в не відведених для цього місцях, паління при проходженні через лісові масиви.
Недопалки – найбільш розповсюджений вид сміття серед первозданної карпатської місцевості, що жодним чином не милують око ні відвідувача, ні, очевидно, лісових господарів – представників тваринного світу. Щодо багать слід пам’ятати: рослинний покрив на випаленому багаттям місці відновлюється не швидше, ніж за 7 років. Розпалюйте багаття обережно та спалюйте гілля до білого попелу. Проконтролюйте, щоб воно повністю погасло.

Відпочинок на воді

Гірська Долинщина – це місцевість, де води вдосталь, в тому числі і для літніх купань. Імпровізовані пляжі (бумбала) на берегах Свічі та Мізунки влаштовуються у повноводних місцях. Вода тут кришталево чиста і прозора. Прохолода гірських рік – звична для місцевих жителів, проте може бути пронизливою для мешканців південних країв. Все ж не заперечуватимуть ні місцеві мешканці, ні гості, що неодноразово відвідували цю місцевіть, – купання у Мізунці та Свічі, під струменями Мізунського водоспаду мають винятково оздоровчий характер. Особливо,коли водні процедури супроводжуються парними з розпеченим камінням карпатських рік, а в якості ефірних ароматизаторів використовуються відвари з карпатського чебрецю, звіробою, молодих ялинових шишок…

 

Щороку в останній тиждень березня у Вигоді відбувається чемпіонат України зі сплаву на байдарках і катамаранах під назвою «Карпатське ралі». Водне ралі - це чудова нагода відвідати гірську Долинщину ранньою весною і спостерігати за витривалістю і стійкістю учасників. У змаганнях беруть участь професійні команди плавців на байдарках і катамаранах гірських аварійно-рятувальних загонів. «Карпатське ралі» проходить на річках Мізунка та Свіча. А у літню пору на цих ріках можна здійснювати рафтинг для любителів. Спорядження: жилети, каски, човни потрібно мати з собою (вірогідно, пункти прокату з’являться у майбутньому). Сплав гірськими річками вимагає багато роботи веслом, тому не чекайте розслаблюючого досвіду. Крім того, не забувайте головний убір, водонепроникне взуття або сандалі, сонцезахисний крем і пляшку води.

 

Зимові розваги

Безперечно, наш путівник орієнтований на активних дослідників природи та пов’язаних з природними багатствами території етнографічних, культурних, релігійних та історичних особливостей місцевості, які найкраще пізнавати у весняно-літню пору. Однак, ми не можемо залишити повз увагою можливості для зимових розваг, які пропонує гірська Долинщина. Ідеальним для тих, хто лиш освоює ази гірськолижного спорту, бажає «поставити» на лижі дітлахів, чи хоче просто в смак покататися на санчатах з невисоких, проте неймовірно мальовничих гірок, було і залишається старовинне селище Вишків (згадується у письмових джерелах з 1678 року).


Вишків розкинувся на березі річки Мізунка, за 45 км від районного центру – міста Долина. Через село проходить автодорога Долина—Хуст. Це одне з найвисокогірніших сіл – між Вишковом та Мислівкою розташований Вишківський перевал (висота над рівнем моря – 931 м, за іншими даними — 988 м).

 

У Вишкові – всього дві траси: одна на горі Залома (довжина 1000 м, перепад висот 300 м), друга на горі Черемшина (довжина 350 м, перепад висот 150 м). На горі Залома взимку функціонує бугельний витяг з висадкою посередині і пропускною здатністю 300 осіб за годину. Нижня частина гори достатньо плоска, тому підійде для початківців і для лижників середнього рівня катання. Вибір спорядження на прокат - невеликий, тому бажано приїжджати зі своїм спорядженням. Є можливість скористатися послугами інструкторів.